Rentgeny stomatologiczne i mikroskopy, czyli nowy standard w gabinetach stomatologicznych

Co jest potrzebne, by można mówić o gabinecie stomatologicznym? Na pewno potrzebny jest sam stomatolog, ponieważ bez niego trudno byłoby prosić fotem o zrobienie czegokolwiek. Fotel, a właściwie unit stomatologiczny, to drugie nieodzowne urządzenie, jakie musi się znaleźć w gabinecie stomatologicznym. Współczesne unity są niczym szwajcarskie scyzoryki, w których jest wszystko, czego dentysta do pracy potrzebuje. I to w zasadzie wszystko, ponieważ wiele innych rzeczy, bez których gabinet stomatologiczny nie może się obejść, to już elementy typowe dla ogólnie pojmowanej medycyny i gabinetów medycznych mowa tutaj między innymi o autoklawach, które są konieczne, ale nie są sprzętem typowo dla dentystów, chociaż dla nich naturalnie też.

Obecnie standard leczenia stomatologicznego bardzo szybko się podnosi, przez co powinniśmy spodziewać się w gabinetach dentystycznych szerszej gamy sprzętu. Najważniejsze dla przeciętnego Kowalskiego powinny być tutaj mikroskopy oraz rentgeny stomatologiczne, czyli podstawowe urządzenia wykorzystywane do prowadzenia leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe wykonywane jest w sytuacji, kiedy próchnica dosięgła głęboko położonych części zęba, wywołała jego zapalenie i doprowadziła do sytuacji, kiedy wszystkie żywe tkanki zęba muszą być zniszczone. W praktyce czyści się wszystkie kanały zębowe i wypełnia się je specjalna masą. Czyszczenie jest trudne, bo po pierwsze, nie wiadomo nigdy z góry, gdzie te kanały są, a nawet ile ich jest. Rentgeny stomatologiczne pozwalają właśnie na określenie tej kwestii. Mikroskopy z kolei potrzebne są po oto, by dokładnie opracować bardzo małe kanały. Jeśli zostanie w zębie jakakolwiek resztka, będzie ona powoli odtwarzała stan chorobowy zęba. Bardzo często w takiej sytuacji możliwe jest już tylko usunięcie całego zęba.

Leczenie kanałowe jest ponadto bardzo trudne od strony technicznej. Nieraz zdarza się, ze w jego trakcie dochodzi do uszkodzenia narzędzia dentystycznego, które następnie trzeba dokładnie zlokalizować za pomocą prześwietlenia. Jeśli rentgeny nie są na wyposażeniu gabinetu stomatologicznego, istnieje konieczność szybkiego udania się w miejsce, gdzie zdjęcie można wykonać.

Cały czas działają oczywiście gabinety, w których ani rentgeny, ani mikroskopy nie są na standardowym wyposażeniu i są to gabinety godne zaufania, ale trzeba pamiętać, że nie w każdej sytuacji nam pomogą, a do tego w przypadku komplikacji czasami w trybie pilnym trzeba zmienić lekarza.